Práce by měla být prostor, kde se všichni setkávají na stejné startovní čáře, bez ohledu na věk, pohlaví, národnost, orientaci nebo jiné osobní charakteristiky. A i když žijeme ve 21. století, tak realita může být odlišná a mnoho lidí na vlastní kůži pocítí nepříjemné a protizákonné praktiky diskriminace během hledání práce nebo na pracovišti.
Ostrá odpověď na diskriminaci
Slyšeli jste někdy něco ve smyslu: „Vidím, že jste už pár let po škole, slečno. Nebudete plánovat svatbu a děti?“ Bohužel. I takové otázky v této době, čas od času, zazní na pohovoru. A setkávají se s ní nejčastěji ženy. Diskriminace na základě věku, pohlaví, nebo jiných osobních aspektů je protizákonná.
Zákon je na straně uchazečů
Diskriminace je nepřijatelná a právo stojí na straně uchazečů. Nikdo by neměl být odmítnut jen proto, že je mladý a půjde určitě brzy na mateřskou nebo je moc starý a nebude dost flexibilní. Zaměstnavatelé nesmějí nikoho odmítnout na základě předsudků.
Předsudky a diskriminace
Diskriminace často vychází z předsudků a předpojatých názorů. Ať už jsou ukryté v hlavách lidí nebo otevřeně prezentované v pracovních inzerátech, jsou proti zákonu. Často se diskriminace projevuje ve formulacích inzerátů, kde se hledají "mladí a dynamičtí" uchazeči nebo se stanovuje věkový limit. Ovšem i maskované fráze mohou skrývat diskriminaci, jako "hledáme aktivní a ambiciózní uchazeče" s důrazem na mladý tým.
Ochrana před diskriminací
Ochrana před „nálepkováním“ začíná na osobní úrovni. Uchazeči by měli vědět, že nemusejí odpovídat na nevhodné otázky, které směřují k diskriminaci. Když narazíte na diskriminační inzerát, můžete autora upozornit na nevhodně zvolené formulace. Žijeme ve 21. století a takto osobní otázky do výběrového řízení nepatří.
Diskriminace v práci je nepřijatelná a nezákonná. Každý by měl mít stejné šance a být posuzován na základě svých schopností, nikoli osobních charakteristik!
Autor: Petra Brabencová
Zavolejte nám na +420 607 572 942
Napište nám na info@genixa.cz