Kariérní pauzou rozumíme situaci, kdy nechodíme do zaměstnání, a to ať už z důvodu rodičovství, nemoci, anebo jste například jen nemohli nalézt práci. Všichni nemáme kariérní minulost jako z brožury, a tak je vhodné se připravit na situaci, kdy se vás při pohovoru někdo na tuto pauzu zeptá.
Říkejte pravdu
Rozhodně si v životopisu a v průběhu pohovoru nevymýšlejte. Vysvětlete důvod své kariérní pauzy a nebojte se přiznat, že vás v hledání práce například omezovaly zdravotní důvody, anebo jste si jen potřebovali od pracovního procesu odpočinout. Důvod můžete uvést přímo ve vašem CV.
Pokud jste v průběhu své pauzy vystřídali více zaměstnání, které ve vašich očích mohou být nedůležité, nebojte se je personalistovi uvést. Předejte tak podezření, že jste byli bez zaměstnání po delší dobu.
Popište, jak jste naložili s volnem
Sdělte personalistovi, jak jste využili svůj volný čas a udrželi krok s vaším v oborem. Můžete například uvést, jaké kurzy jste navštívili, jaký certifikát jste získali, co jste se naučili nebo, kde jste dělali dobrovolníka. Ukažte, že jste mezeru ve své kariéře využili efektivně a snažili jste se dále posouvat.
Buďte sebevědomí
Netrapte se mezerou v životopise a udržte si pozitivní přístup. Vysvětlete svůj důvod, ale nemusíte nutně uvádět detaily, které jsou pro vás nepříjemné. Nenechte se rozhodit a uvádějte své důvody sebevědomě. Mezera v životopise nemusí být nutně špatná, jen pro personalistu není vždy zcela zjevné, proč tato mezera vznikla.
Kariérní pauza je poměrně častým problémem, se kterým se během hledání zaměstnání můžete setkat. Při popisu se vyhněte nepravdivým informacím a buďte otevření. Zároveň se stále snažte zaujmout, a popište, jak jste s volnem naložili. Během popisu své pauzy zůstaňte pozitivní a sebevědomí. Myslete na to, že se vás personalista nesnaží „chytit“, ale pouze uvést na pravou míru, co se v tomto období stalo.
Autor: Andrea Kellnerová
Zavolejte nám na +420 607 572 942
Napište nám na info@genixa.cz